Jak vyčistit špinavou fasádu svépomocí?

Každá fasáda po letech ztrácí část své původní krásy. Pro obnovení původního vzhledu fasády můžete využít služeb specializovaných aplikačních firem. Pokud jste se ale z jakéhokoliv důvodu rozhodli vyčistit špinavou fasádu svépomocí, naše produkty vám s tím pomohou. Firma HF servis s.r.o. je dlouholetým výrobcem spolehlivých čistících i ochranných přípravků na fasády obytných i komerčních domů. Ať už chcete "jen" vyčistit nebo rovnou i ochránit svou fasádu, čtěte dále.

1, Diagnostika a výběr správného produktu

Nejdříve je potřeba určit druh a rozsah současného znečištění. V potaz musíte brát také strukturu materiálů.

Městský smog, prach a špína

Jde o typický problém znečištění domů především ve městech a na frekventovaných ulicích. Pro účinné vyčištění takto znečištěné fasády doporučujeme využít IG 255. Pomocí tohoto produktu vyčistíte fasádu svého domu rychle a jednoduše. Do hloubky odmastí, zbaví fasádu znečištění od exhalací a přitom nezpůsobí povrchovou degradaci podkladu a barev.

Mech, řasy, sinice a další biologické nečistoty na fasádě domu - Jak vyčistit špinavou fasádu wapkou?

Pro ty z vás, kdo se raději díváte na videa jsme připravili jednoduchý videonávod na čištění fasády od biofilmu:

A pro ty z vás kdo raději čtete, pokračujte dále:

Tento problém mnoho lidí řeší právě pouze omytím fasády pomocí wapky (WAP). Nejde ale o dobré řešení, protože biologické znečištění stále zůstává v pórech materiálu a časem se problém objeví znovu, např. i s nevzhlednými skvrnami. Časem také bio znečištění silně naruší strukturu omítky a dojde k nevratnému poškození fasády. Proto společně s wapkou použijte i vhodný prostředek. Máme na výběr dva druhy produktů. IG D 401 nebo  IG 201. IG D 401, biocidní a algicidní přípravek,  je určen jednak k čištění a odstranění mechů, řas, sinic, plísní, ale hlavně slouží jako prevence a dlouhodobá ochrana před mechy, řasami, sinicemi a plísněmi /ve spojení s našimi ochranami až na 15 let/ .  Produkt IG 201 je silnější,  velice rychle a účinně odstraní organické i anorganické znečištění /zelený, šedý i černý biofilm/.  Oba produkty jsou bez obsahu chloru, který je škodlivý pro lidské zdraví i životní prostředí, nemění a nepoškozují fasádní barvy.  Pokud by vám v kanystru některý z produktů zbyl, velmi univerzálně lze využít také na další časté problémy, např. na čištění střech, teras nebo balkónů. Jde o cenově velmi dostupné produkty. 

2, Mechanické odstranění pevných nečistot pomocí tlakového zařízení

Nejdříve je potřeba očistit pevné nečistoty s pomocí vysokotlakého zařízení. Pokud ho doma nemáte, lze si ho půjčit ve specializovaných obchodech či hobby marketech za malý poplatek. Tento krok výrazně pomůže snížit spotřebu produktu.

3, Chemické odstranění nečistot

1, Na plochy znečištěné biologickými nečistotami použijte produkt IG D 401 nebo IG 201. Aplikaci provádějte při teplotě min. 10°C.

V případě produktu IG 201 koncentrát důkladně rozmíchejte! a ihned nařeďte dle návodu s vodou. Při použití teplé vody je účinnost produktu ještě vyšší. Roztok následně rovnoměrně nastříkejte na plochu a nechte 5-10 minut působit u zeleného bio znečištění, u černého bio znečištění 15 min, při extra silném černém bio znečištění 1-2 hodiny.

V případě produktu D 401 nařeďte dle návodu. Nastříkejte na plochu a nechte 20-60 minut působit. 

2,

Ruční aplikace: Nařeďte koncentrát IG 255 v poměru 1:10 s čistou horkou vodou. Nastříkejte nebo naneste pomocí štětce na plochu, nechte působit po dobu 20 minut. K odstranění silné vrstvy nečistot můžete použít kartáč, čímž se výrazně zvýší účinnost produktu. Po vyčištění důkladně opláchněte čistou vodou a nechte zaschnout.

Vysokotlaká aplikace: IG 255 použijte v koncentraci 3 - 5 % na přisávání vysokotlakého zařízení. Produkt můžete zpěnit pomocí pěnové trysky a využít tak sílu autoaktivní pěny. Následně nastříkejte na plochu a nechte působit po dobu 10 minut. K odstranění silné vrstvy nečistot můžete použít rotační trysku, čímž se výrazně zvýší účinnost. Po vyčištění důkladně opláchněte čistou vodou a nechte zaschnout.

3, Po oschnutí podkladu nastříkejte rovnoměrně a celistvě na povrch naředěný produkt IG D 401 jako sanaci pro zamezení znovuvytvoření BIO nečistot (mechů, řas, plísní, lišejníků a sinic) a nechte zaschnout /již neoplachujte!/

4, Ochrana fasád

Pokud chcete povrch fasády také ochránit proti opětovnému znečištění, můžete proces doplnit o prostředky zajišťující ochranu fasád proti znečištění. Ochrana zajistí prodloužení životnosti fasád i jejího krásného vzhledu.

Dle druhu fasád využijte:

IG OCHRANA FASÁD SIL - na silikonové a silikátové polystyrénové zateplovací systémy nebo silikonové a silikátové barvy, s životností 3-4 roky

IG OCHRANA FASÁD PAR - na klasické fasády, akrylátové barvy nebo paropropustné polyuretanové zateplovací systémy, s životností 4-5 let

Na povrchu dojde k vytvoření ultratenké hydrofobní vrstvy s ochranou proti vodě, solím, následnému znečištění, usazování povlaků a UV záření. Chrání před vznikem prasklinek způsobených kapilární vodou a mrazem.

5, Možnost online poradenství

Pokud stále tápete, jak svou fasádu co nejlépe ošetřit, rádi zodpovíme vaše dotazy. Stačí nám napsat prostřednictvím kontaktního formuláře zde. Obratem se vám ozveme s odpovědí.